image

PeyamaKurd - Almanya bugün sandık başına giderek 16 yıldır başbakanlık görevini yürüten ve seçimlerde aday olmayarak emekliye ayrılacak olan Angela Merkel'in yerine yeni bir lider seçiyor.

Almanya Federal Meclisi'nin 598 üyesinin belirleneceği seçimlerde, çoğu ankete göre Sosyal Demokrat Parti (SDP) 16 yıl sonra ilk defa birinci parti olmaya çok yakın. Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU/CSU) ise ana muhalefet olması öngörülüyor.

60,4 milyon seçmenin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gölgesinde oy kullanacağı Almanya Federal Seçimleri'nde halk bugün 16 eyalette kurulan 85 bin sandıkta oy kullanacak. Seçimlere 47 parti katılıyor. Bunların 40’ı en az bir eyalette aday listesi oluşturabildi. Buna karşın sadece 11 parti, tüm eyaletlerde aday listesi oluşturdu.

Merkel'in aday olmadığı ve siyasetten çekilmeye hazırlandığı seçimlerde anketler Almanya'da sosyal demokratların öncülüğünde yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor.

Anketlere göre Olaf Scholz liderliğindeki SPD yüzde 25 oy oranı ile birinci parti görünürken, Şansölye Angela Merkel sonrası parti liderliğine yükselen Şansölye adayı Armin Laschet ve partisi CDU yüzde 21 ile ikinci sırada yer alıyor. Annalena Baerbock'un liderliğindeki Yeşiller ise yüzde 14 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Diğer partilerin ortalama oy oranı ise şöyle: AfD (Almanya İçin Alternatif) yüzde 12, FDP (Hür Demokrat Parti) yüzde 11 ve Sol Parti yüzde 7.