image

PeyamaKurd - Almanya’da 2021’in il seçimlerinden Yeşiller ve SPD galip çıktı.

Baden-Württemberg Eyalet Meclisi seçiminde Yeşiller, yüzde 31 oranında oy alarak birinci çıkarken, Rheinland-Pfalz Eyalet Meclisi seçiminden ise Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 34,5 oy oranıyla birinci oldu.7

Almanya’da "süper seçim yılı" ilan edilen 2021 yılındaki ilk seçimlerden Yeşiller ve SPD galip çıkarken, Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik CDU daha önceden tahmin edildiği gibi büyük oranda oy kaybına uğradı.

Ülkenin en zengi eyaleti olarak bilinen Baden Württemberg’de, Wilfried Kretschmann liderliğindeki Yeşiller Partisi, en yakın rakibi Hıristiyan Birlik Partisi’ne (CDU) açık ara fark atarak birinci oldu ve yüzde 33 oy aldı.

3,1 milyon seçmenin yaşadığı Rheinland-Pfalz eyaletinde ise Başbakan Malu Dreyer ve partisi SPD yarışı önde göğüsledi. SPD bir önceki seçime oranla yüzde 2 oranında oy kaybına rağmen, yüzde 31‘lik oyla ilk sırada yer aldı. CDU ve eyalet başbakanı adayı Christian Baldauf ise yüzde 6 oranında oy kaybı ve yüzde 26 oy oranıyla ikinci parti oldu.

Böylelikle 10 yıldan beri eyaleti yöneten Windfried Kretschmann'ın gelecek 5 yıl için de hükümeti kurması bekleniyor.