image

PeyamaKurd- Almanya Kürt toplumu Başkanı Ali Ertan Toprak, “Sieg Heil! Heil Hitler” sloganı ile başlayan ve muhtemelen Türk milliyetçileri tarafından gönderilen bir mektupla ölümle tehdit edildi

Son dönemlerde Türkiye karşıtı politika ve etkinlikler içinde bulunan siyasetçiler ile sivil toplum kuruluşu çalışanlarına yönelik ölüm tehditlerine bir yenisi daha eklendi.

Yeşiller Partili Özdemir ve Roth, Sosyal Demokrat Partili Devlet Bakanı Michael Roth’dan sonra Almanya Kürt Toplumu Başkanı Toprak’ın da ölümle tehdit edildiği bir mektup aldığı bildirildi.

 Konu ile ilgili bilgi veren Almanya Kürt Toplumu Başkan Yardımcısı Mehmet Tanrıverdi, Toprak’ı hedef alan ölüm tehdidini ciddiye aldıklarını ve suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Almanya Kürt Toplumu Başkanı Toprak’a gönderilen ölüm tehdidini içeren mektupta Neonazi ve Hitler selamı olarak bilinen “Sieg Heil! Heil Hitler” imzası taşıdığı bilgisini de paylaşan Tanrıverdi, bunun dikkatlerin Neonazilere çevrilmesine yol açtığına işaret etmekle birlikte “tehdidin arkasında Türk milliyetçilerinin olma ihtimalinin de dışlanamayacağına” dikkat çekti.

Toplumdaki artan kutuplaşmanın ve kullanılan dildeki vahşiliğin artan oranda ifade özgürlüğünü tehdit eder noktaya geldiğini hatırlatan Tanrıverdi, “Hiçbir şeyin ve hiç kimsenin, Almanya’da da ifade özgürlüğümüzü elimizden almasına izin vermeyeceğiz, bu özgürlüğümüzü Almanya’da savunup, koruyacağız” diye konuştu.

Geçen hafta sonu da Türkiye karşıtı politika ve söylemleri ile kamuoyunda gündeme gelen Yeşiller Partili Cem Özdemir ve yine Yeşiller Partili olan Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth’u hedef alan ölüm tehditleri Almanya’nın gündemine damgasını vurmuştu.