image

PeyamaKurd - Avrupa ülkelerinin Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya yaptırımları sürerken, Almanya'dan Balkan ülkelerine çağrı geldi. Konuya dair açıklamada bulunan Scholz, Batı Balkan ülkelerini, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik politika ve yaptırımlarına uyum sağlama çağrısında bulundu.

Tiran'da düzenlenen AB-Batı Balkan Zirvesi sonrası basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya yaptırımlarına değindi.

Alman Şansölyesi, Rusya'ya karşı ortak bir duruş çağrısında bulunarak, "Pozisyonlarımızı yakınlaştırmalıyız. Yaptırımlar konusunda AB'ye aday ülkelerden AB'nin yaptırım politikasına uyum sağlamalarını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Başbakan Scholz açıklamasında, ülkesinin, Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliğine verdiği desteği yineledi ancak bu ülkelerden beklentilerini de ifade etti.

Ayrıca açıklamasında, ülkesinin Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'ın AB üyelik tekliflerini güçlü şekilde desteklediğine işaret eden Scholz, "İşbirliğini geliştirmek ve Batı Balkan ülkelerinin AB'ye katılımını hızlandırmak için her şeyi yapacağız. Bugünkü Tiran Deklarasyonu ile AB genişleme sürecine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik" dedi.