image

PeyamaKurd- Almanya güvenlik güçleri, 26-28 Haziran tarihleri arasında, Bavyera eyaletinde yapacağı G7 Liderler Zirvesi’nden dolayı geçici olarak sınırlarda kontrol yapacak.

26-28 Haziran tarihlerinde, Almanya’nın Bavyera eyaletinin Garmisch-Partenkirchen kenti yakınlarında, Elmau Sarayı’nda düzenlenecek olan G7 Liderler Zirvesi nedeniyle güvenlik önlemleri alınmaya başlandı. Alman yetkililer, güvenlik kapsamında sınırlarında geçici olarak kontrol yapılacağını duyurdu.

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, “G7 Liderler Zirvesi’nde alınacak güvenlik önlemleri çerçevesinde 13 Haziran-3 Temmuz 2022 tarihlerinde Almanya sınırlarında geçici olarak kontrollerin yapılması talimatı verilmiştir.” denildi.

Bakanlık, kontrollerin ülkenin kara, hava ve deniz sınırlarında “duruma bağlı” olarak uygulanacağı belirtirken, bu kontrollerle potansiyel şiddet yanlılarının Almanya'ya girişlerini önlemeyi amaçladığı bildirildi.

Almanya’nın dönem başkanlığında yapılacak olan G7 Zirvesi’ne, Almanya’nın yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa, Japonya, İtalya ve Kanada’nın liderleri ile zirveye davet edilen Arjantin, Endonezya, Senegal, Hindistan ve Güney Afrika’nın devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı bildirildi.