image

PeyamaKurd - İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, göç konusunun Avrupa ülkelerinin sadece birlikte üstesinden gelebilecekleri bir sınama olduğunu dile getirdi.

Alman Şansölyesi Olaf Scholz, İtalya ve Almanya’nın siyasi, ekonomik ve kültürel olarak yakın bağları bulunan iki ülke olduğunu ifade ederek, iki ülke hükümetlerinin yakın işbirliği içinde çalışmaya devam etme konusunda kararlı olduğunu kaydetti.

Almanya ve İtalya’nın Ukrayna’nın kendisini savunması için kapsamlı yardımlar yaptığını vurgulayan Olaf Scholz, Avrupa Birliği (AB) ve transatlantik ortakların Ukrayna’yı destekleme konusundaki birlikteliğinin ve kararlığının önemli olduğunu belirtti.

Başbakan Scholz, söz konusu bu konunun gelecek hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde de gündeme geleceğini belirterek, zirvede Almanya ve İtalya için önemli olan göç konusunun da ele alınacağına vurgu yaptı.

Ayrıca açıklamasında, AB'de demokrasi, hukuk deAvleti ve insan hakları temelinde ortak değerler kapsamında insancıl ve krizlere dayanıklı bir iltica sisteminin oluşturulması için çaba sarf edilmesi gerektiğini kaydeden Scholz, “Göç, Avrupa'da sadece birlikte üstesinden gelebileceğimiz bir sınamadır" mesajında bulundu.