image

PeyamaKurd - İran'la Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) Anlaşmasında yer alan ülkelerden yetkililerin bulunduğu bir video konferansın ardından konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, İran’a nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasına ilişkin olarak bir uyarıda bulundu.

Maas, ABD’nin 46’ncı başkanı seçilen ve 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Joe Biden’ın, nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasına geri dönme ihtimalinin sunduğu fırsata atıfta bulunarak İran’a bu fırsatı boşa harcamaması için çağrıda bulundu.

Maas, konuyla ilgili olarak "Bu şans, bu son fırsat penceresi boşa gitmemeli" vurgusunu yaparak, "Biden yönetimi altındaki ABD ile yakınlaşmayı mümkün kılmak için, yakın geçmişte fazlaca gördüğümüz türden başka taktik manevralar olmamalı" dedi.

JCPOA, İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015'te imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 2018'de anlaşmadan çekilmiş ve İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.