image

PeyamaKurd - Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının NATO'yu zayıflatamadığını, İsveç ve Finlandiya'nın katılımıyla ittifakın daha da güçleneceğini belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya lideri Vladimir Putin’de Ukrayna’da 2 buçuk aydır devam savaşla ilgili bir yumuşama görmediğini söyledi. 

Cuma günü Putin'le bir saatten fazla süren bir telefon görüşmesi yapan Scholz, Rusya liderinin mevcut durumdan ancak Ukrayna ile uzlaşma ile çıkabileceğini anlaması gerektiğini; ancak olası bir barışın şartlarını Moskova’nın belirleyemeyeceğini dile getirdi.

Rusya’nın başlangıçta koyduğu hedeflerinin hiçbirine ulaşamadığını, Ukrayna’nın teslim olmayarak kendini çok iyi savunduğunu belirten Scholz, Batı ittifakının pozisyonuna da değinerek “NATO geri çekilmedi. Tam tersine doğu kanadındaki güçlerini artırdı. Şimdi ittifak İsveç ve Finlandiya'nın da NATO’ya katılmasıyla daha da güçlü olacak” dedi. 

Ukrayna’ya silah sevkiyatına devam edeceklerini de söyleyen Scholz, “Çünkü amacımız Rusya’nın işgalini sona erdirmek” dedi. 

Rusya’nın şimdiye kadarki askeri kaybına dikkat çeken Scholz, bunun Sovyetleri Birliği döneminde 10 yıl süren Afganistan'ın işgali sırasında kaybettiğinden çok daha fazla olduğunu ifade etti.