image

PeyamaKurd - Rusya'da süren gösterilere ilişkin açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'nın 3 Avrupalı diplomatı aktivist Aleksey Navalnıy'a destek gösterilerine katıldıkları için sınır dışı etmesinin bir dayanağı olmadığını ileri sürdü.

Almanya-Fransa Savunma ve Güvenlik Konseyi, bugün Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un katılımıyla video konferans toplantısı gerçekleştirdi.

Angela Merkel, konsey oturumunun ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın Navalnıy'a destek için düzenlenen protesto gösterilerine katıldığı tespit edilen Alman, İsveçli ve Polonyalı 3 diplomatın 'istenmeyen kişi' ilan edilmesini ele aldı.

Basın açıklamasına Merkel şu ifadelere yer verdi:

"Toplantı sırasında Rusya'da görev yapan Alman, İsveçli ve Polonyalı diplomatların Navalnıy'la ilgili gösterilere katılmaları nedeniyle sınır dışı edildiği bilgisini edindik. Bu sınır dışı kararının dayanaksız olduğunu ve Rusya'da hukukun üstünlüğü ülkelerinden uzaklaşıldığının yeni bir tezahürü olduğunu düşünüyoruz."