image

PeyamaKurdRojava operasyonuna yönelik Alman meclisi uzmanlarının hazırladığı bilirkişi raporunda Türkiye’nin, Rojava'ya başlattığı askeri Harekatı’nın devletlerarası hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Operasyonun kınandığı Almanya'da Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda Türkiye’nin, Rojava'da başlattığı askeri Harekatı’nın devletlerarası hukuka aykırı olduğu kaydedildi. Raporda harekatın meşru müdafaa hakkı kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Merkel, operasyona çekimser kaldı

Hukuksuz bir operasyon olduğunu belirten Alman kamu yayıncılık kurumu ARD’nin elde ettiği raporda "devletler topluluğunun" "devletlerarası hukuk açısından bir hükümde bulunmak" bakımından gösterdiği "çekimserlik" de eleştirildi.

Söz konusu ARD haberinde bu ifadelerin Federal Alman Hükümeti’nin Türkiye’nin harekatı konusunda kullandığı dile yönelik de bir eleştiri olduğunu yazdı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Suriye harekatına ilişkin açıklamalarında devletlerarası hukuk açısından bir değerlendirme yapmaktan kaçınmıştı.

Almanya Başbakanı, yapılan harekatı "askeri operasyon" olarak tanımlarken harekatın "yeni insani acılar" ortaya çıkardığını söylemekle yetinmişti. Federal Hükümet Sözcüsü de gazetecilere yaptığı açıklamalarda "kavram tartışmalarına" girmeme konusunda uyarıda bulunmuştu.

Merkel’e Rojava tepkisi: “Cesaret veriyor”

Sol Parti Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Sevim Dağdelen bilirkişi raporunun "Federal Hükümet açısından bir tokat" anlamı taşıdığını ifade etti.

Açıklamada bulunan Sevim Dağdelen, "Türk işgalini devletlerarası hukukun ihlali olarak nitelemekten kaçınmak utanç verici ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Suriye’deki Kürt sivil halka karşı daha fazla suç işleme hususunda cesaretlendirmektedir.

Eğer aynı zamanda net sözcükler kullanmaktan kaçınılıyor ve silah ihracatları hiç dokunmadan devam ediyorsa, Federal Hükümet’in Erdoğan’a yönelik eleştirisi de inandırıcı olmaktan son derece uzaktır" sözlerine yer verdi.