image

PeyamaKurd - İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 50’nci Dünya Ekonomi Forumu'nda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de yapılan hataların Libya'da tekrarlanmaması gerektiğini dile getirdi. 

Avrupa'da 75 yıllık bir barış döneminin bulunduğunu ifade eden Merkel, “Ancak dünyanın tüm bölgeleri o kadar şanslı değil. Suriye gibi bir ülkede nüfusun yarısı kaçmak durumunda kalıyorsa barış süreçlerini devam ettirmek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini söyleyebiliriz” sözlerine yer verdi. 

“Suriye’deki vekalet savaşı, Libya’da yaşanmamalı” 

Angela Merkel, Berlin'de gerçekleştirilen Libya Konferansı'nın, siyasi sürecin başlatılması yönünde önemli bir adım olduğunu belirterek, Libya'da yaşayanların durumlarını iyileştirme çalışmalarının önemine değindi. 

“Suriye’de yapılan hatalar Libya'da tekrarlanmamalı” diyen Merkel, Suriye’deki gibi vekalet savaşı olmaması ve istikrar için Libya'ya dışarıdan silah girmemesi gerektiğini kaydetti. 

Ayrıca açıklamasında orta Afrika’daki ülkelerin fakirlik ve güvenlik sıkıntılarına da dikkati çeken Merkel, “Nijer, gelirinin yüzde 30'unu güvenliğe ayırmak zorunda kalıyor biz ise yüzde 2 savunma harcamalarına ayırıyoruz. Güvenlik olmadan kalkınma olmaz, kalkınma olmadan da güvenlik olmaz” ifadesini kullandı.