image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Washington'daki görüşmesinde çeşitli küresel konularda paylaştığı ortak ilkelerin yer aldığı Washington Deklarasyonu'nu imzaladı.

İkili görüşme sonrası Beyaz Saray'dan yayınlanan Washington Deklarasyonu metnine göre, ABD ile Almanya arasındaki ilişkilerin temeli, demokratik ilkelere, değerlere ve kurumlara müşterek olarak bağlı olmaya dayanıyor.

Yayımlanan belgede, tüm dünyada barış, güvenlik ve refahın desteklenmesi için yakın iş birliği yapılmasının taahhüt edildiği belirtilerek, "Şeffaf dünyayı savunmayı taahhüt ediyoruz. Dünyadaki tüm uluslar, dış müdahaleden, dış ülkelerin zorlama veya baskısından ari olmalıdır" açıklamasına yer verildi.

ABD ve Almanya yönetimi, Avrupa'da birlik, özgürlük ve barış için mücadele etmeyi, NATO'yu desteklemeyi ve mevcut birlikleri ve ortaklıkları geliştirmeyi vaat ederek, yabancı güçlerin bunu engelleme girişiminde bulunması halinde birlik olunacağını ve NATO'nun merkezi role sahip olacağını, bir NATO üyesini hedef alan saldırının tüm üyelere yapılmış sayılacağı ilkesinin yer aldığı 5. maddeye tam bağlılığını korunacağını bildirdi.

Ayrı Washington ve Berlin, baskı yerine özgürlüğü desteklemeleri gerektiğini düşündükleri yeni teknolojilere ilişkin kuralları, normları ve standartları destekleme sözü verdi.