image

PeyamaKurd - Almanya, Rusya'dan gelen açıklamaların Ukrayna'ya desteği etkilemediğini, aksine "artırdığını" bildirdi.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Fransız mevkidaşı Sebastien Le Cornu ile Berlin'de yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısında durum değerledirmesi yaptı.

Christine Lambrecht, Rusya'nın kısmi seferberliği ve Ukrayna'nın işgal altındaki bölgelerinde planlanan referandumların Almanya'nın, Kiev'e askeri desteğini "etkilemeyeceğini" söyleyerek dikkat çekti.

Lambrecht, "Daha ziyade, Putin'in, Ukrayna'nın sahadaki başarılarına verdiği bu tepki, bizi Ukrayna'yı desteklemeye ve bu açık destek sinyalini göndermeye teşvik ediyor" ifadelerine yer verdi.

Lambrecht, ülkesinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "tehditlerine" karşı vereceği yanıtların "çok tutarlı ve net" olacağını vurgulayarak, "Aldığımız kararlardan hiçbir sapma olmayacak. Cesur mücadelelerinde Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Bakan Lambrecht, Alman tanklarının Ukrayna'ya "çok hızlı bir şekilde" teslim edilebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını, Yunanistan ve Slovenya ile yeni gönderilecek silahlar konusunda "diyalog" halinde olduklarını da belirtti.