image

PeyamaKurd - Başkent Berlin’de konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurma kararında bir değişikliğe gitmeyeceğini belirtti. 

Alman Başbakanı, Ürdün Kralı İkinci Abdullah ile Berlin'de yaptığı görüşme sonrası bir açıklamada bulunarak, "Federal hükümetin tutumunu değiştirmesi için şu anda herhangi bir koşul göremiyorum" dedi. 

Söz konusu kararının şekillenmesinde Yemen'deki çatışmaların rol oynadığını belirten Merkel, konuşmasında hafta sonunda Suudi Arabistan'daki iki büyük petrol tesisine düzenlenen saldırılara da değindi. 

Merkel, saldırıların "Yemen ihtilafına diplomatik bir çözüm bulmak için, her ne kadar son derece zor gözükse de şu anda herkesin mümkün olan her şeyi yapmak zorunda olduğunu bir kez daha" gösterdiğini dile getirdi. 

İranlı destekli militanları tarafından Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yönelik saldırıların "elbette kınanmaya değer" olduğunu belirten Merkel bir tarafı suçlamaktan ise kaçındı. Alman Başbakan, federal hükümetin konuya nasıl yanıt verilmesi gerektiği konusunda "kesin bir yaklaşım" belirlemek için tarafların sunacağı bilgileri bekleyeceğini kaydetti.