image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri harekatını “işgal girişimi” olarak tanımlayan ve kınayan Almanya, Türkiye’ye karşı aldığı silah satışını yasaklama kararının önceden onay verilen ve ödemesi yapılan silah satışlarını da kapsayabileceği belirtildi.

Alman parlamentosunda milletvekilleri ve siyasi grupların sorularını yanıtlayan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Rojava’ya yönelik askeri harekatı nedeniyle  Türkiye’ye getirilen silah satışının durdurulması kararının, önceden onay verilen ihracatları da kapsayabileceğini söyledi.

Türkiye'ye, Rojava'dan Çekilin Dedik

Alman parlamentosundaki görüşmeler sırasında, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri harekatını “işgal” olarak tanımlayan Alman Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldiği Ankara ziyareti sırasında Alman hükümeti adına Türkiye hükümetine “Suriye’den askeri olarak çekilin” mesajını verdiklerini söyledi.

Muhalefetin, AB’nin Türkiye’ye neden resmi bir silah ambargosu kararı almadığı yönündeki sorularını da yanıtlayan Maas, “Türkiye NATO partneri, usul ile ilgili pek çok soru gündeme geldi, bizim için önemli olan hızlı bir karar alınmasını sağlamaktı ve bu karar sağlandı. Bizim açımızdan silah tedarikinin durdurulması kararı, yeni silah ihracat onayları için olduğu kadar ihracat onayı verilmiş olanlar için de geçerli” dedi.

Ambargo Kararına Onay Verilmiş Silahlar da Dahil Edilebilir

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri harekata başlamasının ardından Almanya’nın harekat nedeniyle Türkiye’yi kınamasını ve Türkiye’ye silah satışını sınırlandırma kararını, “Türkiye’nin yeni silah alım taleplerine ihracat onayı verilmeyecek” sözleriyle açıklayan Alman Bakan Maas, bir milletvekilinin “Bu durumda onayı verilmiş olanlar da mı engellenecek?” sorusuna da cevap verdi.

Alman hükümeti olarak onayı verilmiş silah sevkiyatlarının da kapsam içinde değerlendirildiğini belirten Alman Bakan Maas, “İhracat onayı verilmiş olanların da durdurulması için, verilmiş onaylarla ilgili inceleme yapılacak. Bunu mümkün kılan hukuki imkanlar var ve hükümet olarak bunun yapılması gerektiği konusunda mutabıkız” dedi.