image

PeyamaKurd- Rojava’daki Kürtler, Türkiye’nin Kobanêi ve Tel Abyad’ın sınır kentlerine yeni saldırı başlatması halinde topraklarını koruma sözü verdiler.

Morningstar gazetesi bu hafta Rojava'Kürtler ve YPJ'ye yönelik yayınladığı haberde, Kadın Koruma Birliği’nin (YPJ), Menbiç’te bir stadyumda toplandılar. YPJ’liler, söz konusu saldırıları kınadıklarını ve uluslararası toplumun sessizliğine dikkat çekerek: “Gençler Menbiç’te Osmanlı istilasını kabul etmeyecek” ifadelerini kullandılar.

“Gençler Menbiç’te Osmanlı istilasını kabul etmeyecek”

YPJ’li birlikler, “Asla saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını ve topraklarını koruyacaklarını” vurguladılar. Menbiç Kadın Konseyi sözcüsü Nadia Milhim de, Türk işgaline karşı direniş çağrısında bulundu.

YPJ birlikleri, “Gençler ve kadınlar Menbiç’te Osmanlı istilasını kabul etmeyecek” dediler

Türkiye tarafından son saldırı 27 Ekim'de, Rusya, Fransa, Almanya ve Türkiye arasında Suriye'nin geleceğini tartışmak üzere uluslararası bir zirvenin toplanmasından kısa bir süre sonra başladı.

Halk Koruma Birlikleri (YPG)  Kobanê ve Tell Abyad ilçelerini Türk işgalinden korumak için Deir ez-Zor'da terör örgütü IŞİD ile mücadeleyi duraklatmak zorunda kaldı.

“Türkler, Kürtlere karşı cihatçılar ile anlaştı”

Bir SDG’li açıklamasında: “Uluslararası toplumu Suriye'deki güvenli bölgelerdeki Türk provokasyonlarını kınamaya çağırıyoruz ve Uluslararası Koalisyondaki ortaklarımızın net bir tutum göstermelerini ve Türkiye'nin bölgeye saldırı başlatmasını durdurmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye, SDG'nin PKK’ye bağlı bir terör örgütü olduğu konusunda ısrar ediyor ve operasyonların sınırlarını korumak için gerekli olduğunu iddia ediyor. Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) cihatçılarla ittifak yapan

Türkler, Ocak ayında Rojava’daki barışçı Efrin kentini işgal etti.

“Kürtlerin kültürel simgelerini talan ettiler”

Kürtlerin ve kültürel simgelerin yok edilmesiyle beraber binlerce Kürt, kimyasal saldırı ve yargısız infaz iddialarıyla evlerini terk etti.

Uluslararası toplum, NATO’nun ikinci en büyük ordusu tarafından işgal edilmesini ve müteakip işgali destekledi ve Türk kuvvetlerinin cezasızlıkla hareket etmesine izin verdi.

“Rojava’ya yönelik istila eden Türk devleti, kadınları ve çocukları hedef alıyor. Suriye halklarının iradesini kırmak isteyen yabancı devletler arasındaki anlaşmaların sonucu olarak iç karmaşa yaşanıyor.”

 

| Yazının Türkçe kaynağı PeyamaKurd'e aittir.