image

PeyamaKurd- New York Times, eski HDP Eş Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’la ilgili kapsamlı bir haber hazırladı. “Erdoğan’ın en karizmatik rakibi ona cezaevinden meydan okuyor” başlıklı haberde, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’la bir söyleşiye de yer verildi.

Erdoğan’a yardım etmişti”

Duvar’ın çevirini yaptığı haber: “Önde gelen bir Kürt siyasetçi olan Selahattin Demirtaş, Türkiye’nin liderinin Kürt militanlarla on yıllardır süren ve on binlerce kişinin hayatını kaybettiği ihtilafa son vermeye yaklaşmasına yardım etmişti” sözleri ile başlıyor. 

Bugün 20 aydan uzun süredir cezaevinde. Hakkında terörden, o aynı lidere, yani Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakarete uzanan 100’den fazla suçlama var. Ana akım medyadan da men edildi.”

Meydan okuyanları sahne dışı bıraktı”

Gazete, Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı seçilmesiyle Demirtaş’ın ‘cezaevinden çıkma yönündeki umutlarının azaldığı’ görüşünü paylaşarak şu yorumu yaptı: “Erdoğan, kendisine kamusal hayatın neredeyse her alanında kontrol kullanmasına izin veren yeni bir cumhurbaşkanlığı sistemiyle gücü elinde topluyor ve kendisine meydan okuyanları da fiilen sahne dışı bıraktı.”

Demirtaş’ın vizyonu karşılık buluyor

New York Times, Demirtaş’ın cezaevinden yaptığı kampanyanın HDP’nin barajı geçip Meclis’e girmesiyle sonuçlandığını hatırlatarak seçim sonuçları konusunda “Bu durum, Demirtaş’ın barış ve demokrasi vizyonunun Kürtlerin yanı sıra bazı liberaller, gençler ve azınlıklar arasında hâlâ karşılık bulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Selahattin kaçırıldı”

Haberde, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile bir söyleşiye de yer verildi. Eşinin Diyarbakır’daki evlerinde gözaltına alındığı günü anlatan Başak Demirtaş, “Polisi sayamadım bile – 200 ya da daha fazla polis vardı. 500 metre uzakta oturan kız kardeşimin evine kadar her yer polis doluydu, maskeli özel kuvvetler… Her zaman dediğim gibi, o gözaltına alınmadı. Selahattin kaçırıldı” dedi.

Başak Demirtaş, eşinin ülkenin öbür ucundaki bir cezaevinde tutulmasını da ‘ailesinin cezalandırılması’ olarak niteledi; ziyaretler için “Zor ama neyse ki bunu yapabiliyoruz. Kendi kızını bir yıl boyu ziyaret edemeyen bir anneyi tanıyorum” dedi.

Aklanacağına inanıyorum”

Haberde HDP’nin yaklaşık 5 bin üyesinin son iki yılda gözaltına alındığına dikkat çekilirken, Başak Demirtaş umutlu olduğunu söyledi: “Yargı adil ve bağımsız olduğunda bütün suçlamalardan aklanacağına inanıyorum.”