image

PeyamaKurd - Erdoğan "Aile Gençlik Bankası'nın kurulmasından ailenin sapkın akımlardan korunmasına kadar adımlar atacağız. Bu minvalde Anayasa değişikliğini milletin takdirine sunacağız" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi.

Beştepe'deki toplantı yaklaşık 4 buçuk saat sürdü. Erdoğan, seçimden sonraki ilk kabine toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

"3 Haziran tarihinde TBMM'de mazbatamızı alıp yemin ettik. Ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyemizde yurt içi ve yurt dışından 5 bini aşkın misafirimizin iştirakiyle göreve başlama törenimizi yaptık” diyen Erdoğan, şunları ifade etti:

“Başta 'gardaşlarım' olmak üzere törenimize iştirak eden tüm devlet ve hükümet başkanlarına teşekkür ediyorum. Binlerce kilometre öteden gelerek gösterdikleri kadirşinaslıkları hiçbir zaman unutmayacağımı belirtmek istiyorum. Ta Venezuela'dan devlet başkanının bu törene katılmış olması gerçekten bizleri mütehassıs etmiştir. Aynı şekilde yurt içinden de törene katılan tüm vatandaşlarıma da tekrar şükranlarımı sunuyorum. Dünyanın dört bir köşesinden gelen yabancı misafirlerimizin iştiraki büyük ve güçlü Türkiye'nin tezahürü olduğuna inanıyorum.”

Erdoğan, “Siyaset gibi diplomasiyi eski dar kalıplarla okuyanların Türk dış politikasıyla ilgili iddiaların temelsiz olduğu anlaşılmıştır. Türkiye'nin Türkiye'den büyük olduğuna bir kez daha şahitlik ettik. Siyasi görüş fark etmeksizin 85 milyonun tamamının bundan onur ve gurur duymasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

"85 milyon Türkiye'nin tamamını kucaklamaya devam edeceğiz"

Türkiye Cumhurbaşkanı, “Elbette buradaki mesajların tüm bileşenleriyle muhalefet tarafından da iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Muhalefetin hatalarından ders alarak özellikle vatanımızın bekası, milletimizin istikbaline dair konularda artık daha hassas davranmasını, daha Türkiye eksenli yaklaşım benimsemelerini ümit ediyoruz. Cumhur İttifakı olarak yaptığımız Türkiye ortak paydasında buluşma davetimize toplumumuzun tüm kesimlerinden müsbet cevap bekliyoruz. Biz sonuçtan bağımsız olarak 85 milyon Türkiye'nin tamamını kucaklamaya devam edeceğiz.”

"Anayasa değişikliği teklifimizi milletin takdirine sunacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “21 yılı iktidarda olmak üzere 40 yılı bulan siyasi hayatımızın alameti farikası hizmet ve eser siyasetidir” diyerek, şunları vurguladı:

“Ahdine, kavline, sözünü sadık yönetim olarak 17 kez milletimizin takdirini kazandık. Bizim için en büyük kazanç budur. Yeni dönemimizde de halkımıza verdiğimiz tüm sözlerin takipçisi olacağız. İki kelimeye çok dikkat edin, biz bu iki kelimenin, iki kavramın uygulayıcısı olacağız. Bir istikrar, iki güven. İstikrar ve güvenle Türkiye Yüzyılı'nı inşa edeceğiz. Bir şeyi daha söylüyorum: Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasından, toplumun temel direği olan ailenin sapkın akımlardan korunmasına kadar her türlü adımı atacağız. Bu minvalde Anayasa değişikliği teklifimizi milletin takdirine sunacağız.”

"Depremzedelerimizi yeni yuvalarıyla buluşturacağız"

Erdoğan, “Çevre ve şehircilikte millet bahçeleri, kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye'nin çehresini değiştirerek adımları atacağız. İnşallah perşembe günü bir bölüm millet bahçelerinin açılışını Adıyaman merkezi olarak açılış törenlerini gerçekleştireceğiz. İklim değişikliği ile mücadele konusunda daha kararlı çalışmalar yürüteceğiz. 219 bini ilk 1 sene içinde olmak üzere toplam 650 bin deprem konutu yaparak depremzedelerimizi yeni yuvalarıyla buluşturacağız” ifadelerini kullandı.