image

PeyamaKurd - Alman mevkidaşı Heiko Maas ile Berlin’de düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna ve diğer ülkelerde ‘provokatif faaliyetler’ yürütmesini engellemek için ABD ve Almanya’nın birlikte hareket edeceğini söyledi.

“Antony Blinken’in açıklamaları”

Berlin’de gerçekleştirilen İkinci Libya Konferansı’yla ilgili Blinken, istikrarlı ve güvenli bir Libya hedefi bulunduğunu belirterek, “Libya’daki seçimlerin açıklanan takvimde yani aralık ayında yapılmasından yanayız. Libya’nın güvenli ve egemen bir ülkeye doğru ilerlemesine gerçekten yardımcı olmak için geçmiş yıllarda sahip olmadığımız bir fırsatımız var. Bunun için de çatışan tarafların Libya’dan çekilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Blinken, başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya Rus gazı tedarikini artırması planlanıyla ilgili, “Avrupa’nın enerji güvenliği için bu projenin tehdit olduğuna inanıyorum. Rusya enerjiyi silah olarak kullanmamalı. Bu proje, Ukrayna’nın güvenliğini tehdit eden bir Rus jeopolitik projesidir. Bu proje Ukrayna veya başka bir ülke veya kişiler için tehdit oluşturmamalı” dedi.

“Heiko Maas’ın açıklamaları”

Maas da ABD’nin uluslararası ve çok taraflılık sahnesine dönmesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, transatlantik düzeyde omuz omuza olunmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bugün Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’nın düzenleneceğini ifade eden Maas, “Libya’da sürdürülebilir barış ve istikrar istiyoruz” dedi.

Maas, konferansta üç noktaya odaklanılacağını belirterek, bunların Libya’da seçimlerin yapılması, tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin geri çekilmesi ve ülkedeki güvenlik güçlerinin birleştirilmesi olduğunu kaydetti.

ABD’nin bu konuda alanda aktif olmasından dolayı müteşekkir olduğunu ifade Alman Bakan, ayrıca Libya’nın ekonomik gelişmesini desteklemek için buradaki fırsatı kullanmak istediklerini dile getirdi.