image

PeyamaKurd - Avrupa Parlamentosu’nda (AP) liderler, AB'nin geleceğini belirleyecek 7 yıllık bütçe konusunda uzlaşmaya varamadı. Özellikle AP seçimleri ve Brexit'in ardından liderlerin uzlaşmaya varamaması krize neden oldu.  

AP Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen'in getirdiği ve AB'nin çevre konusundaki büyük atılım hedeflerini kapsayan ‘’Yeşil Anlaşma’’nın hayata geçirilmesi, İngiltere'nin her yıl 10 Milyar Euro olan AB katkısının yerine alternatif oluşturulması, bölgesel kalkınma, dijital teknoloji, güvenlik ve Avrupa savunması için bütçe ayrılması gibi önemli atılımların kaynağı olacak bütçe üzerinde sert tartışmalar yaşanırken, liderler konseyi terk etti. 

İngiltere’nin 75 milyarlık payı eksildi 

Bütçe görüşmelerinde Konsey Başkanı Charles Michel tarafından sunulan brüt 1 trilyon 95 milyar Euro büyüklüğündeki AB bütçesinden İngiltere'nin 7 yıl için toplam 75 milyar Euroluk payı eksildi. 

Konsey Başkanı Michel'in önerdiği bütçede, yüzde 1,074 oranında artış öngörülüyor. Ancak çok sayıda birlik üyesi, bu oranın yüzde birde kalmasını öne sürdü. 

Liderler bütçeyi kabul etmedi... 

Konseyde yapılan tirazlar üzerine Charles Michel, bu oranın yüzde 1,069'a çekilmesini içeren, böylece 7 yılda 10 milyar Euro civarında indirim getiren bir değişiklik önergesi sundu. Ancak bu öneri de Cuma günü liderlerden onay alamadı. 

Yapılan müzakerelerde bütçeye yönelik Komisyon'un masaya sürdüğü farklı öneriler liderler tarafından kabul görmedi. Toplantı sonrası açıklama yapan Charles Michel, krizi "Bir uzlaşma sağlayamadık. Daha fazla zamana ihtiyacımız var" açıklamasında bulundu.