image

PeyamaKurd- Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi, Ankara’dan hukukun üstünlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını isteyerek, "Demirtaş ve Kavala’yı serbest bırakın” çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi 2020 yılının ilk ziyaretini Ankara’ya yaptı.

Komite, Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Dışişleri ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, Adalet Bakanlığı yetkilileri, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerine kayyum atanarak görevinden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve gazetecilerle görüştü.

Ankaraya gelen Komite, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’den en büyük beklentisinin “yargı bağımsızlığı konusunda acil adım atılması” olduğu hükümet yetkililerine doğrudan iletildi.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi, AKP hükümetinden hukukun üstünlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını da istedi.

Komite, Gezi Davası’ndan beraat ettikten hemen sonra 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Kavala’yla ilgili gelişmelerin Türkiye’de “hukukun üstünlüğü ve adil yargılama hakkı” konusundaki “ciddi sorunları” ortaya koyduğu tespitini yaptı.

Ayrıca Komite, Demirtaş’ın serbest bırakılmamasının da bu tespiti güçlendirdiğini açıkladı.

Komite başkanı David McAllister ve Sergey Lagodinsky, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamasını ve Kavala’nın da Demirtaş’ın da serbest bırakmasını talep etti.