image

PeyamaKurd- Kürtlerin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) geçtiğimiz haftadan bu yana Hecin kasabasını kontrol için savaşıyor ve yoğun çatışmalara devam ediyor. 

Arap medyasına göre SDG savaşçıları, "Hecin merkezine yaklaşıyoruz. Yakında orada olacağız. IŞİD teröristlerinin oradan çıkmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

YPG, dün (Salı) bir video yayınladı. Bu videoda, Hecin’in kuzey eteklerinde şehrin merkezine doğru ilerleyen savaşçılar görüldü.

“Hastanenin kontrolü sağlandı”

Bir SDG sözcüsüne göre, savaşçılar Pazartesi sabahın erken saatlerinde kasaba hastanesinin (Hecin) kontrolünü IŞİD’ten tekrar geri aldılar.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) başkanlık eden isimlerden biri olan Rami Abdurrahman, “Hastanenin koalisyondan gelen hava saldırıları neticesinde daha önceden tahrip edildi, DSG de karadan girdi ve kontrolü sağladı” dedi.

“Operasyonlar şiddetini arttırdı”

ABD önderliğindeki koalisyon yaptığı bir açıklamada IŞİD çetelerinin Hecin hastanesini kendine müttefik olanları çekmek için bir yer olarak kullandığını ve saldırı ile beraber hastanenin statüsünü kaybetmesine neden olduğunu ifade edildi.

SDF savaşçıları, 10 Eylül'de Hecin'i ve yakınlardaki köyleri tekrar kontrol altına almak için koalisyon ortaklığı ile operasyonlar başlattı.

O tarihten bu yana çok az ilerleme kaydedildi. Fakat geçen hafta ABD liderliğindeki koalisyonun hava saldırılarıyla beraber saldırıların şiddeti yoğunlaştı. 

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’a aittir.