image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava ve Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı hava harekatının yansımaları kamuoyunda yer edinirken, Ankara’nın Rojava’ya kara operasyonu sinyalleri ise dünya medyasının en güncel tartışma konularından birisi haline gelmiş durumda.  

Güvenlik gerekçesiyle isminin gizli kalmasını isteyen ve gelişmelere dair PeyamaKurd’e bilgi aktaran Türk bir diplomat, Rusya'nın, bölgede Kürt güçlerine karşı başlatılacak bir kara operasyonundan kaçınmak için, Ankara’nın Rojava’daki taleplerini karşılamaya çalıştığını belirtti.

Diplomatik kaynak; Türkiye'nin, Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Menbiç, Kobani ve Tel Rıfat'tan çekilmesini şart koştuğunu söyledi.

“Şartlar yerine gelmezse, operasyon olur”

Ayrıca Türkiye’nin, güvenlik güçleri ve sınır muhafızları da dahil olmak üzere Suriye rejimi kurumlarının, SDG'ye alternatif olarak bölgeye geri dönmesini şart koştuğunu söyledi.

Bunun için Türkiye'nin gerekli yerlere şartlarının yerine getirilmesi için süre verdiğini öne süren kaynak, “Aksi halde bahsi geçen bölgeleri kapsayan bir kara askeri operasyon olacak” dedi.

Türkiye’nin, SDG mevzilerine yönelik yaptığı hava operasyonu bir haftadan fazladır sürüyor. Söz konusu durum, bölgede bulunan güçler için bir kriz durumu oluşturmuş durumda.