image

PeyamaKurd - Uluslararası Suriye barış görüşmeleri kapsamında Suriye’de siyasi çözüm sağlama amaçlı Astana görüşmelerinin 11. turu bugün Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye heyetinin yanı sıra diğer heyetlerin katılımıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da kapılarını açtı.

Suriye'ye yönelik yapılan görüşmelere ilişkin Kazakistan Dışişleri Bakanlığında Asya ve Afrika Departmanı Başkanı Haydar Bek Tomatov; 11. tur görüşmelerine davet edilen tüm tarafların Astana’ya ulaştıklarını belirtti.

İranlı başmüzakereci Caberi Ensari, Astana görüşmeleri çerçevesinde BM Suriye Özel Temsilcisi ile bir araya geldi. BM temsilcisi Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti Astana’ya varması ardından Rusya başkanının Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiev başkanlığındaki Rus heyet ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Söz konusu görüşmelerde bu süreçte terörle mücadele özellikle İdlib konusunda olmak üzere Astana sürecinin sonuçlarını hayata geçirme konusunda işbirliği ve koordinasyonun sürdürülmesi konuları masaya yatırıldı.

Görüşmelerde aynı zamanda İdlib’deki silahlı grupların Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarına ‘kimyasal’ silahlarla saldırmaları konusunu da gündeme aldı.