image

PeyamaKurd - Kuzey Afrika'nın Atlantik kıyılarından Kanarya Adaları'na giden bir teknedeki motor arızası sonucu denizde yaklaşık iki hafta boyunca susuz ve gıdasız kalan 47 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği açıklandı.

Yaşanan gemi faciasına ilişkin yazılı açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 3 Ağustos'ta 3'ü çocuk 54 kişiyi taşıyan bir teknenin Kuzey Afrika'nın Atlantik kıyılarından hareket ettiğini bildirdi.

İki hafta boyunca susuz mahsur kaldılar

Olayla ilgili BM'nin açıklamasında, Kanarya Adaları'na gitmekte olan teknede, denizde 2 gün seyrettikten sonra motor arızası meydana geldiği ve yolcuların yaklaşık iki hafta boyunca yiyecek ve su olmadan mahsur kaldığı ileri sürüldü.

Kanarya Adalarına gitmek üzere yola çıkan teknenin, 16 Ağustos'ta Moritanya sahil güvenliği tarafından bulunduğunda sadece 7 kişinin hayatta olduğu belirtilen açıklamada, 47 yolcunun ise yaşamını yitirdiği dile getirildi.

8 binden fazla mülteci deniz yolunu kullandı

Ayrıca Birleşmiş Milletler, durumu ağır olan 4 kişinin Moritanya'nın kuzeyindeki Nouadhibou kentinde hastaneye kaldırıldığını da bildirdi.

Öte yandan açıklamanın devamında, 10 gün önce aynı rotada 40 kişinin daha hayatını kaybettiği belirtilere şu ifadelere yer verildi:

"Kanarya Adaları'na giden gemilerin sayısı arttıkça, ölümlerin sayısı da artıyor. Bu yılın ocak ayı itibarıyla 350'den fazla insan öldü, 8 binden fazla mülteci ve göçmen bu deniz yolunu kullanarak İspanya'ya ulaştı."