image

PeyamaKurd - İran’ın güvenlik denetimi anlaşması kapsamında sorumluluklarını yerine getirmediğini dile getiren Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, çok yüksek oranda uranyum geliştirmiş bu ülkeye ilişkin durumun çok ciddi olduğunu ifade etti.

Grossi, IAEA Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunarak, İran’la yapılan teknik anlaşmadan beklentilerinin bu ülke tarafından karşılanmadığını dile getirdi.

Tahran yönetiminin güvenlik denetimi anlaşması kapsamında Ajansın sorularına gerekli yanıtları vermediğini belirten Grossi, 24 Mayıs’ta bir ay daha uzatılan teknik anlaşmayla Ajansın beklentilerinin yerine getirileceğinin düşünüldüğünü ancak bu hususta net bir ilerleme kaydedilemediğini kaydetti.

"Gerçeğin farkında olmamız gerekir"

"Durum çok ciddi, çünkü çok yüksek seviyeden uranyum zenginleştirmiş, silah derecesine çok yakın çok yüksek düzeyde uranyum zenginleştiren, çok gelişmiş ve iddialı bir nükleer programı olan bir ülkemiz var" diyen Grossi, "Bu yüzden bunları söylediğimde, sadece bir gerçeği tarif ediyorum. Dolayısıyla bu gerçeğin farkında olmamız gerekiyor. Endişemin arkasında bu var" ifadesini kullandı.

Grossi, İran’a ilişkin kararı IAEA Yönetim Kurulunun alacağını kaydederek, İranlı yetkililerle dürüstçe kaygılarını paylaştığını vurguladı.

Ayrıca Grossi açıklamasında, Tahran yönetiminin Ajansın sorularını yanıtlaması ve güvenlik denetimi anlaşması kapsamında sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha belirterek, "Aksi takdirde güven yeniden tesis edilemez. Bu, bence bütün tarafların ciddiye alması gereken önemli bir durum" yorumunda bulundu.