image

PeyamaKurd - Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, sosyal medya hesabı üzerinden son anket sonuçlarını yayımladı.

Kayyum ataması gerçekleşen Kürt illerinde katılımcılara, , “Bugün büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu.

Diyarbakır'daki katılımcıların yüzde 57,9'u HDP, yüzde 18,7 AKP, yüzde 9,4 diğer cevabını verdi. Mardin'de ise yüzde 49,7 HDP, yüzde 25,1 AKP, yüzde 6,9 diğer derken Van'da yüzde 45,9 HDP, yüzde 21,3 AKP, yüzde 7,9 diğer" dedi.

Özkiraz bölgede CHP, İYİ Parti ve DEVA'nın ittifak kurması halinde dengelerin ciddi şekilde değişebileceğini söyledi.

Öte yandan Özkiraz AKP’ninen çok oy kaybettiği belediyelerden birinin Urfa belediyesi olduğunu belirtti.

“Millet İttifakı ‘o bölgelerde’ güçleniyor”

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da Millet İttifakı'nın belediyelerinin güçlendiğini ve güçlerini hala korumaya devam ettiğini söyleyen Özkiraz, Bursa'yı da son anketle birlikte Cumhur İttifakı'nın kaybettiğini söyledi.

Katılımcılara, "Büyükşehir belediye başkanı yeniden aday olursa oy tercihiniz nasıl olur?" sorusu soruldu.

İstanbul'da yaşayan katılımcıların yüzde 52,1'i "Kesinlikle oy veririm", yüzde 35,9 "Kesinlikle oy vermem" cevabını verirken, Ankara için yüzde 52,4 oy vereceğini, yüzde 36,2 ise oy vermeyeceğini söyledi.

İzmir için yüzde 58,4 oy vereceğini söylerken, yüzde 29,8 oy vermeyeceğini söyledi. Antalya'da da yüzde 50,3 oy vereceğini, yüzde 43,4 oy vermeyeceğini ifade ederken en çok şaşırtan sonuçlar ise Bursa'dan geldi. Bursalı katılımcıların yüzde 42,1 oy vereceğini söylerken, yüzde 45,9'u kesinlikle oy vermeyeceğini belirtti.

Adana için bakıldığında, yüzde 53,5 oy vereceğini, yüzde 34,8 vermeyeceğini söyledi. Mersin'de de CHP oylarını daha da artırdı. Oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 55,9 olurken, yüzde 31,2 ise kesinlikle oy vermeme konusunda kararlı. Kocaeli'de yüzde 49,8 oy vereceğini söylerken yüzde 42,1 oy vermeyeceğini ifade etti. Son seçimlerde AKP'nin kazandığı Kocaeli'nde hala üstünlük AKP'de gibi görünüyor.

Özkiraz, Cumhur İttifakı'ndaki belediyelere değindi ve "Balıkesir'de Ahmet Akın etkisi güçlenerek sürüyor. Balıkesir kesin olarak el değiştirecek. Manisa belediye başkanı başarılı bulunuyor fakat MHP'ye karşı gelişen rüzgar oy kaybına sebep olyor. Urfa AKP'nin en çok oy kaybettiği belediyelerden birisi. Maraş da AKP hala çok güçlü." ifadelerini kullandı.