image

PeyamaKurd - Avrasya Araştırma Şirketi, son anket sonuçlarını yayımladı.

Yapılan araştırmada Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP’nin oy oranlarında ciddi düşüş gözlemlendi. Ayrıca 4 partinin barajı aştığı araştırma sonucuna göre MHP, baraj altında kalıyor.

Araştırmada, olası milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminde oy oranları da ölçüldü.

"Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusuna verilen yanıtlara göre (kararsızlar dağıtılmadan) AKP’nin yüzde 30 oy bandının altında olduğu görüldü. Ankete göre AKP yüzde 26.5, CHP yüzde 22.2, İYİ Parti yüzde 11.2, HDP yüzde 9.3, MHP yüzde 6.2, Gelecek Partisi yüzde 2.5, DEVA Partisi yüzde 2.5 ve Saadet Partisi yüzde 1.1 oy oranına sahip.

Öte yandan kararsızların oy oranının ise yüzde 20.7 olduğu belirtildi.

Kararsızlar dağıtıldığında ise AKP yüzde 32, CHP yüzde 26.8, İYİ Parti yüzde 13.6, HDP yüzde 11.3 ile barajı geçiyor. MHP yüzde 7.5 ile baraj altında görünüyor.

Ankette cumhurbaşkanlığı seçimi için de sorular yöneltildi. "Recep Tayyip Erdoğan tekrar cumhurbaşkanı adayı olursa oy verir misiniz?" sorusuna 'Kesinlikle oy vereceğim' diyenlerin oranı yüzde 29,7'ye geriledi.

Öte yandan "Cumhurbaşkanlığı seçimine sadece Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılırsa sizce hangisi kazanır?" sorusuna ise yüzde 29,6 oranında "Erdoğan kazanır", yüzde 44,1 oranında ise "Yavaş kazanır" yanıtı verildi.

"Cumhurbaşkanlığı seçimine sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Recep Tayyip Erdoğan katılırsa sizce hangisi kazanır?" sorusuna göre çıkan sonuç şöyle: "Erdoğan kazanır/Yüzde 28,4", "İmamoğlu kazanır/Yüzde 42,6."

Ayrıca  "Türkiye'de bir ekonomik kriz olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna nisan ayının ikinci yarısında 'Evet' diyenlerin oranı yüzde 87 oldu.