image

PeyamaKurd - Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile ikili görüşmesi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Baltık Denizi'nin altındaki Rus doğal gaz boru hatlarındaki sızıntıların nedeninin sabotaj olduğu yönündeki haberlerin henüz doğrulanmadığını ancak bu ihtimalin araştırıldığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken açıklamalarında, "Bu sızıntıların bir saldırı ya da sabotaj sonucu meydana geldiğine yönelik haberleri henüz teyit etmedik" ifadesini kullanarak, bu haberlerin doğru çıkması durumunda bunun hiç kimsenin yararına olmayacağını dile getirdi.

Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılamak için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Bakan Blinken, "Anladığım kadarıyla bu sızıntıların Avrupa'nın enerji akışı üzerinde ciddi bir etkisi olmayacak" sözlerine yer verdi.

Günlük basın toplantısında gündemi değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise, bu konuda herhangi bir spekülasyonda bulunamayacağını belirterek, "Biz de onlara soruşturma konusunda gerekli yardımları sağlamaya hazırız" ifadesini kullandı.