image

PeyamaKurd - Avrupa'daki yolsuzluk krizinde soruşturma süreci devam ederken, Polonya'nın bu sürece dahil olduğu kaydedildi. Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) yolsuzluk ve kara para aklama skandalı ile ilgili devam eden soruşturma Polonya’ya uzandı.

Yolsuzluk soruşturmasını yürüten Belçikalı savcıların, söz konusu soruşturma kapsamında kontrol ettiği 60 kişilik listede, Hukuk ve Adalet Partisi’nden (PiS) 2 milletvekilinin yer aldığı vurgulandı.

AP yolsuzluk ve kara para aklama skandalı ile ilgili soruşturma devam ederken, Belçikalı savcıların, söz konusu soruşturma kapsamında kontrol ettiği 60 kişilik listede, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nden (PiS) 2 milletvekilinin yer aldığı belirtildi.

Süreç ile ilgili haberi yayımlanan Polonya basını, söz konusu milletvekillerinin PiS kontenjanında AP’de görevli olan Tomasz Poreba ve Ryszard Czarnecki olduğunu kaydetti.

Tomasz Poreba, Ekim 2016’da Katar'ın Brüksel Büyükelçisi ve Avrupa Birliği Misyon Şefi Ali bin Jassim Al-Thani ile bir görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıkararak, söz konusu görüşmenin Katar ile Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Partisi arasındaki işbirliğinin yanı sıra AP Polonya delegasyonu ile işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştiğini belirtti.