image

PeyamaKurd - Avrupa Konseyi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) belediyelerine kayyum atanması konusunu gündemine taşıdı.

Kayyumlarla ilgili ‘endişe duyulan’ bu konunun yakın takipçisi olunacağı mesajı verilirken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Ekim ayında yapılacak genel kurula davet edilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu toplantıda, Türkiye’deki yerel seçimleri izleyen heyetin raporu tartışılarak oylanacağı belirtildi.

Bugün toplanan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanlık, gündem maddelerinin başında İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin Eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanması vardı.

Avrupa basınının yetkililerden aldığı bilgiye göre Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, üç şehrin belediye Eşbaşkanlarının görevden alınmasıyla ilgili duyduğu endişeyi dile getirdi. Knape ayrıca Kongre olarak konunun yakın takipçisi olacaklarının ifade edildi.

Yapılan toplantıda alınan karara göre 1-4 Ekim tarihlerinde Türkiye’ye gidecek olan raportörün, Ekim ayı sonundaki genel kurulun ardından Kasım ayında belirlenecek bir tarihte bir kez daha Türkiye’ye gitmesi belirlendi.

Öte yandan Türkiye raportörünün ikinci ziyaretinde özellikle kayyumların atandığı belediyelerde inceleme ve temaslarda bulunması bekleniyor.