image

PeyamaKurd - Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı (AKPM) Rik Daems, Ankara'yı ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve HDP’ye ziyaret gerçekleştirdi.

Daems, Türkiye’nin Avrupa Konseyi kapsamında imza attığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Fakat görüşmenin detayı hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Daems ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Yine bu toplantılarla ilgili de herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

“HDP: Görüşmede, HDP’nin kapatılması ve Demirtaş kararı ele alındı”

Daems, HDP Grubu’nu ziyaretindeyse, Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Dış İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca ve Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy ile bir araya geldi.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede HDP’nin kapatılmasına ilişkin hukuksuz yargı süreci, başta Selahattin Demirtaş kararı olmak üzere AİHM kararlarına uyulmamasının sebep olduğu siyasi ve hukuki sonuçlar, İstanbul Sözleşmesi’nin iktidar tarafından feshedilmesinin yaratabileceği sonuçlar ve bu konuda atılabilecek adımlar gündemdeydi. Buldan ve Sancar, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi temel ilkelerin pazarlık konusu olarak Avrupa Konseyi'ne yansımaması gerektiğine dair görüşlerini aktardı” denildi.