image

PeyamaKurd - Avrupa Konseyi, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruların artması konusunda Türkiye’ye uyarılarda bulundu. 

Türkiye’ye yönelik açıklamada bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Genel Direktörü Christos Giakoumopoulos Anayasa Mahkemesi kararlarının yerine getirilmesi ve buna bütün mahkemelerin uyması gerektiği konusunda uyardı. 

Avrupa haber ajanslarının aktardığı habere göre; İstanbul’da düzenlenen bir konferansta konuşan Avrupa Konseyi temsilcisi, Anayasa Mahkemesi kararlarının sadece bazı özel davalarla sınırlandırılmaması gerektiğini, daha genel bir şekilde yorumlanması gerektiğini belirtti. 

Avrupa Konseyi Temsilcisi, Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkının tanınmasının 7. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, üst mahkemeye kişisel başvuru hakkının tanınması ve bu konudaki son yıllardaki gelişmelerin sevindirici olduğunu dile getirdi. 

AB’li yetkili, bununla birlikte Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uyulması ve bu kararların kapsamı ve sonuçlarının yorumlanması konusunda sıkıntılar olduğu uyarısında bulundu.