image

PeyamaKurd - Avrupa Konseyi, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği “derhal serbest bırakılmalıdır” kararını hatırlatarak, Türkiye’ye bir eylem planı sunması için süre verdi.

Demirtaş'ın avukatlarından Benan Molu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kararını sosyal medya hesabından paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Komite'nin 9-11 Mart tarihli kararına rağmen Demirtaş'a örgüt propagandasından verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay kararının çevirisi ve kararın yol açacağı sonuçlarla ilgili de kapsamlı bilgi istendi. Komite, eylül oturumunda dosyayı incelemeye devam edecek.”

AİHM Büyük Dairesi Demirtaş’ın siyasi gerekçelerle tutuklandığını belirterek derhal serbest bırakılması yönünde karar vermişti. Ancak Demirtaş hakkında bu karardan kısa süre sonra tutuklu kalmasını sağlayacak bir dosyadan hapis cezası verilerek tahliye edilmesinin önü alınmıştı.

Komite, Türkiye’yi Yargıtay kararının metnini ve çevirisini, mahkumiyetin sonuçlarına ilişkin kapsamlı bilgilerle birlikte en kısa sürede sunmaya davet etti ve 21 Haziran'a kadar süre verdi.