image

PeyamaKurd - AB ülkeleri ile ilgili harekete geçen Avrupa Parlamentosu, hukukun üstünlüğünü ihlal eden ülkelerin AB fonlarından faydalanmaması için oluşturulan mekanizmayı çalıştırmadığı gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonuna dava açmak üzere hazırlık yaptığı belirtildi.

Parlamentodaki siyasi grupların başkanlarıyla yaptığı görüşmeden sonrası konuşan AP Başkanı David Sassoli şu ifadelere yer verdi:

"Hukukun üstünlüğünü ihlal eden AB ülkeleri AB fonlarını almamalıdır. Bunun için bir mekanizmamız var ancak AB Komisyonu bunu kullanmıyor. Bu nedenle kuralların uygulanmasının sağlanması amacıyla servislerimizden AB Komisyonuna dava açmaya hazırlanmalarını istedim."

"AB, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri üzerine inşa edilmiş bir topluluktur" diyen Sassoli, "Bu ilkeler bir üye ülkede tehdit altındaysa AB bunları korumak için harekete geçmelidir" ifadesini kullandı.

Sassoli açıklamasında, parlamentonun ilgili servislerine dava açılması için hazırlık yapmaları talimatı vererek, bu amaçla yazdığı yazıda AB Komisyonunun gerekli tedbirleri alması halinde yasal sürecin geri çekilmesi çağrısında bulundu.

AP'de Aralık 2020'de kabul edilen yasal düzenleme, hukukun üstünlüğünün tehdit altında olduğu üye ülkelerin AB bütçesinden alacağı ödemeleri AB'nin durdurmasına izin veriyor.