image

PeyamaKurd - Doğu Avrupa'da askeri yığılmalar yapılmaya devam edilirken Avrupa Parlamentosu, Rusya ile gerginlik yaşayan Ukrayna'ya 1,2 milyar avroluk mali destek verilmesini onayladı.

Kiev-Moskova gerilim sürerken Strazburg'da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, AB Komisyonu tarafından hazırlanan ve Ukrayna'ya yeni finansal destek sağlanmasını içeren teklif oylandı.

Ukrayna'ya mali desteği değerlendiren AP milletvekilleri, söz konusu teklifi 598 "Evet", 55 "Hayır" ve 41 "Çekimser" oyla kabul etti.

2022'de toplam 1,2 milyar avroluk kredi desteği!

Yapılan bu oylamaya göre, Ukrayna'nın dış finansman ihtiyaçlarının karşılamasına yardımcı olmak için 2022'de toplam 1,2 milyar avroluk kredi desteği sağlanacak.

Avrupa Birliği, yakın çevresindeki ülkelere ekonomik kriz dönemlerinde makrofinansal desteklemeler sağlayabiliyor.

Çevre ülkelere kredi sağlayan AB mali yardımları, söz konusu ülkenin normal şartlarda piyasalardan alabileceği kredilerden çok daha uygun ödeme koşulları içeriyor.

Ayrıca Avrupa'da son dönemde Rusya ile yaşanan gerilimler Ukrayna'nın ekonomik ve finansal istikrarını olumsuz etkiledi ve ülkeden önemli miktarda sermaye çıkışına neden oldu.