image

PeyamaKurd - Ukrayna yönetimi, Rusya'ya karşı askeri destek konusunda AB'ye çağrıda bulundu. Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesinde “Ukrayna’ya desteğin artırılması” konulu oturuma video konferans yöntemiyle katılan Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, askeri destek talep etti.

Ukraynalı yetkili Yermak açıklamasında, "Beklemek hata olur, tepki vermek ve bir adım önde olmak gerekir" diyerek, AB ülkelerinin Rusya'ya karşı daha fazla yaptırım baskısı uygulaması gerektiğini belirtti.

Rusya'nın Ukrayna ile savaşından ve yaptırımlardan sonra gayrisafi milli hasılasının yüzde 3,5 düştüğünü, bunun yetersiz olduğunu aktararak, daha fazla yaptırımla Rusya ekonomisinin zayıflatılmasını talep ettiği belirten Yermak, "Avrupa Parlamentosunun detaylı bir yaptırım paketi hazırlaması halinde müteşekkir olacağız" dedi.

Ayrıca Yermak, Ukrayna'ya her türlü silah ve mühimmatın acilen verilmesi gerektiğini kaydederek, Avrupa savunma sanayi şirketlerinden Ukrayna şirketleriyle işbirliği yapması çağrısı yaptı.