image

PeyamaKurd - HDP’den henüz resmi olarak istifa etmeyen ve son zamanlarda süreli yeni parti kuracağı iddiaları ile gündeme gelen eski Milletvekili ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, iki gün içerisinde partisinden istifa edeceğini söyledi.

Katıldığı haber programında açıklama yapan Bilgen, "HDP'den ayrıldınız mı?" sorusuna "Değerlendiriyorum. Çok uzak olmayan bir tarihte o beklentiye cevap vereceğiz" diye yanıt verdi.

Bilgen açıklmasının devamında "HDP'ye bir iki gün içerisinde istifamı vereceğim” dedi.

Yeni parti çalışmaları ve HDP eleştirisi

Ayrıca kuracağı iddia edilen yeni parti hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Bilgen, HDP’nin 7 Haziran seçimlerindeki tutumunu eleştirdi.

Ayhan Bilgen konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Tam bir genel başkanlık olarak değil ama yeni bir süreç işlenecek. Bir siyasal arayış arıyoruz. 7 Haziran akşamının okumasında hata vardı. AK Parti tek başına iktidar olamadı. O gece deklere edilen ifadeler ortak tutumla yapılmadı. 1 Haziran’a giden süreç siyasetin tükenmesinden dolayı oldu. Kasım ayında arkadaşlarımız tutuklandı."

HDP’ye yönelik eleştirisinde demokratik siyaset alanını genişletemediklerini düşündüğünü ifade eden Bilgen yeni parti konusunda ise, “Kişiye endeksli siyasetin Türkiye’yi tıkadığını düşünüyoruz” dedi.

“Bizimki bir siyasal arayış, siyasal harekete ihtiyaç var” ifadelerini kullanan Bilgen, bunun bir partiye dönüşüp dönüşmeyeceği kararını toplumsal talebin vereceğini belirtti.