image

PeyamaKurd - Eski HDP Milletvekili ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, yeni parti çalışmaları ve gündemdeki diğer konular hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Bilgen, çalışmaları kapsamında HDP'ye karşı hareket etme anlayışı içinde olmadıklarını belirtti.

HDP'nin bir başka versiyonu olma, HDP'nin fraksiyonu olma ya da HDP içinden bir başka klikle HDP'ye karşı hareket etme anlayışı içinde olmadıklarını belirten Ayhan Bilgen, "Amacımız, demokraside yaşanan tıkanıklığı aşmaya dönük. HDP'ye oy vermeyen Kürt çevrelere de, bunun dışında demokrasi kaygısı olan çevrelere de sesleneceğiz. Bunun için sosyal demokratik çevrelere de büyük sorumluluk düşüyor" diye konuştu.

Bilgen ayrıca, HDP'den bazı isimlerle bireysel olarak görüşmeleri olduğunu belirterek, HDP'den kuracakları partiye katılım olup olmayacağı sorusuna, "HDP, toplumun yüzde 10’unu yansıtıyorsa bizim de 100 kurucumuz olacaksa 10'u HDP'li olmalı. Sosyal demokrasiyi gözeten bir siyaset yapacağız. Bir kesimi öne çıkaracak anlayışımız olmayacak" diye yanıt verdi.

Bilgen’den ittifak sorusuna yanıt: Hiçbir kapıya kapalı değiliz!

DW Türkçe’ye konuşan Bilgen, yeni parti çalışmaları hakkında da konuştu. Mart ayı sonunda partinin merkezi kuruluşunu tamamlayacaklarını duyuran Bilgen, ittifaklarla ilgili de, "İttifaka girmek için parti kurmuyoruz. Ancak, iki kutuplu siyasi denklem ortaya çıkarsa, hiçbir seçeneği baştan reddetmiyoruz" açıklamasını yaptı.

Bilgen ayrıca erken seçim olma ihtimal karşısında başka bir parti ile de seçime girebileceklerini ifade etti.

“Başka bir parti ile yola devam edebiliriz!”

Ayhan Bilgen "Erken seçim olursa seçime ne şekilde girmeyi planlıyorsunuz?" şu yanıtı verdi:

“Her şart altında seçime yetişme planı yapıyoruz. Bu durumda da mevcut partilerle, örgütlenmesi daha ileride partilerle görüşerek, onlardan biriyle yola devam edebiliriz.”