image

PeyamaKurd – Kürt Sanatçı Aynur Doğan'ın Kocaeli'nin Derince ilçesinde vermeyi planladığı konserin iptal edilmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

AKP’li Kocaeli Derince Belediyesi, ilk duyurusunda iptal gerekçesini "yapılan detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiştir" açıklamasına dayandırdı.

Daha sonraki açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Bugün iptal edildiği açıklanan konser organizasyonu, etkinlik öncesi yetkili mercilerden gerekli izinlerin alınmayarak, resmi işlemlerin yapılmaması ve bu süreçte uygun olmayan şekilde bilet satışı gerçekleştiğinden dolayı iptal edilmiştir.

Gergedan Yapım’dan iptal konusuna dair açıklama

Organizasyonu yapan Gergedan Yapım da konserin iptal etmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Şirketin Twitter hesabından, “40 gündür yasal bir satış sitesi olan http://passo.com’da satışta olan, belediyenin katkılarıyla pankartları asılan ve bu katkılar için teşekkür ettiğimiz konserimizin iptal edilişini üzülerek duyuruyoruz” notuyla paylaşılan açıklamada, konserin 5 gün önce bir açıklama yapılmadan iptal edildiğine dikkat çekildi.

Yaşanan durumun sanat dünyası ve Türkiye için kaygı verici olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Gergedan Yapım ve BGST Organizasyon olarak, 20 Mayıs'ta Kocaeli Derince Açıkhava sahnesinde yapacağımız Aynur Doğan konserinin iptalini Derince Belediyesi'nin Twitter hesabından öğrendik. Daha önceki tüm işlerimizde olduğu gibi 20 ve 25 Mayıs etkinliklerimizin de ödeme dekontlarımızı ibraz ettiğimiz ve çalışmalarını tamamladığımız halde konser, 'konser organizasyonunun yapılan detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edildi' gerekçesiyle Derince Belediyesi tarafından konserden beş gün önce bize bir açıklama yapılmadan iptal edilmiş oldu. Aynı koşullarda işlemlerini gerçekleştirip ödemelerini yaptığımız 25 Mayıs tarihindeki konserimiz devam ederken Aynur Doğan konserini yapamıyoruz.

Dünyanın birçok ülkesinde konserler veren ve hayranlıkla takip edilen sanatçımız Aynur Doğan'ın büyük bir heyecanla başladığımız Türkiye turnesinde yaşanan bu olay ve bize göre gerekçesiz alınan bu karar kültür sanat dünyası ve ülkemiz için kaygı vericidir.

Biz birlikte şarkılarımızı söylemeyi bırakmıyoruz. 18 Mayıs'ta İzmir'de başlayacak olan Aynur Doğan Türkiye turnesi Kocaeli dışındaki illerimizde devam ediyor.”