image

PeyamaKurd - Ermenistan'ı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan çatışmalardan Türkiye ve Azerbaycan'ı sorumlu tutan açıklamalarına Bakü'den yanıt geldi.

Azerbaycan yönetimi, Pelosi'nin açıklamalarına tepki gösterdi. Pelosi'nin sözlerini değerlendiren Azerbaycan, sınırda meydana gelen çatışmanın sebebinin Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik geniş çaplı askeri provokasyonu olduğunu ve haksız suçlamaların kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Pelosi, sınırdaki çatışmalarla ilgili Azerbaycan'ı suçlarken, "Sınır çatışmalarının Azeri saldırıları tarafından tetiklendiği açık. Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz" diyerek, ABD'nin bölgede etkisini artırması gerektiği ve "Otokrasi ile küresel mücadelede Ermenistan'ın yanındayız" mesajında bulunmuştu.

Pelosi'nin Ermenistan ziyaretinde yaptığı açıklamalara tepki gösteren Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı yazılı açıklamada, Pelosi'nin bölgedeki durumu çarpıtan açıklamalarının, Azerbaycan'da derin üzüntü ile karşılandığı, Azerbaycan'a yönelik asılsız ve haksız suçlamaların kabul edilemez olduğu kaydetti.