image

PeyamaKurd - Türkiye eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, kurucuları arasında yer aldığı AKP’den 18 yıl sonra istifa etti.

Babacan, istifasını duyurduğu kamuoyuna açık mektupta yeni parti hazırlıklarına ilişkin ilk resmi açıklamasını da kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, “Her konuda beyaz sayfalarla işe başlamak gerekmektedir” dedi.

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteğiyle yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, AKP’den istifa etti.

 ‘Kamuoyunun bilgisine’ başlığıyla yazılı açıklamada bulunan Babacan, “Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum” sözlerini kullandı.

Babacan açıklamasında şunları dile getirdi:

“Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum.

Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu.

Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım.

Aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı. Dünya hızla değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni nesillerimiz var artık. Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir.”