image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik kararının ardından binlerce kişi, komşu ülke sınır kapılarına doğru akın ederken Baltık ülkeleri, bu kişilere sığınma hakkı tanınmayacağını duyurdu.

Putin'in açıklaması sonrası sınır bölgelerine giden binlerce kişi için açıklamada bulunan Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Rus vatandaşlarına güvenlik gerekçeleriyle vize verilmeyeceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Rinkevics açıklamasında, Putin’in ülkesine şantaj yapmasının önüne geçmek ve Ukrayna’yı desteklemeye devam edebilmek için böyle bir adım attıklarını kaydetti.

"Rusları ülkesine alanlar AB yaptırımlarını ihlal eder"

Bu kararla ilgili açıklamada bulunan Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, askere alınma kararının sığınma hakkı için yeterli sebep olmadığını ancak inançları sebebiyle zulme uğrayanlar için siyasi sığınma hakkı verdiklerini dile getirdi.

Öte yandan “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin” tüm Rusların ortak sorumluluğu olduğuna işaret eden Estonya İçişleri Bakanı Lauri Laanemets ise Rusları ülkesine almalarının Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarını ihlal edebileceğini belirtti.