image

PeyamaKurd - Libya'daki seçim krizi devam ederken Tobruk'taki Temsilciler Meclisi (TM) tarafından yeni başbakan olarak belirlenen Fethi Başağa, önümüzdeki birkaç gün içerisinde başkent Trablus’ta hükümeti devralmayı beklediğini belirtti.

Libya'daki yerel haberlere göre Başağa, Tunus’ta Libya’daki siyasi sürece dair açıklamalarda bulundu.

Başağa, ülkedeki siyasi elitler, askeri güçlerin liderleri, ülkenin batısı ve birçok toplumsal grup ile doğrudan iletişimlerinin olduğunu söyleyerek, ‘’Dibeybe hükümeti, Trablus’un dışında herhangi bir faaliyet gösteremez. Önümüzdeki birkaç gün içinde hükümeti barışçıl bir şekilde devralacağız" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamalarında Libyalı tarafların anayasal bir zeminde birleşmesi gerektiğini ifade eden Başağa şu ifadeleri kullandı:

"Temsilciler Meclisi’nin, Devlet Yüksek Konseyi ile görüşmek üzere komisyon göndereceğini umuyorum. Seçimlerin ise bu iki kurum arasındaki uzlaşının ardından 12 ya da 16 ay sonrasında yapılmasını bekliyorum."

Öte yandan ülkedeki yabancı askeri kuvvetlere yönelik tutumun yeni yeni değişmeye başladığını belirten Başağa, bir anlaşma ile ülkeye gelmiş askeri kuvvetleri kontrol edebileceklerini veya Libya'yı terk etmelerini talep edebileceklerini kaydederek, "Ancak ülkedeki gayrimeşru askeri varlık her zaman bizi korkutur" dedi.