image

PeyamaKurd - Ukrayna ile süren gerilime ilişkin çağrıda bulunan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya, Ukrayna'daki krizin, Batı ülkeleri Kiev'in saldırganlığını ve yerel milliyetçileri desteklemeye devam ettiği sürece çözüme kavuşmayacağını dile getirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin Moskova'nın girişimiyle düzenlediği Ukrayna konulu gayri resmi toplantısında konuşan Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, batı ülkelerine çağrıda bulundu.

Rus Temsilci Nebenzya, Ukrayna ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Umarım mesaj açık, Batı ülkeleri duruşlarını değiştirmediği ve Kiev'in saldırganlığını, şiddeti, neo-Nazizmi ve amansız milliyetçiliği desteklemeye devam ettiği sürece Ukrayna'daki çatışma çözümünden uzak olacak."

Ayrıca açıklamasının devamında Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesinde yaşayanların Ukrayna vatandaşı olduğunu anımsatan Nebenzya, Kiev'in bu vatandaşları düşünmek yerine onları hiçe saymayı ve onlara 'ayrılıkçılar ve teröristler' demeyi tercih ettiğini dile getirerek, "Bunu duyduğumda hep hayret ederim. Sanki Kiev, Ukrayna ordusuyla Donbass’a saldırıp kendi vatandaşlarını öldürme emri vermemiş de Donbass, Kiev’i ele geçirmeye çalışmış" değerlendirmesinde bulundu.