image

PeyamaKurd - Avrupa sınırında bekleyen göçmen krizi sürerken, Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anatoliy Glaz, Batı’nın, Belarus'un BMGK'ye geçici üye seçilmesini engellemek için başka bir ülkeyi aday gösterebileceğinden şüphelendiklerini dile getirdi.

BMGK geçiçi üyeliği ile ilgili konuşan Glaz, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Batı ülkelerinin, sırf seçim kampanyamızın gidişatını bozmak için kasıtlı olarak planlarımızı bozacak bir üye çıkarabileceklerini biliyoruz. Böyle bir durumda tabii ki bu ülkenin, oylamaya bu kadar kısa bir süre kalmışken kendi kararı ile geçici üyeliğe aday olduğu düşünülemez."

Bakanlık Sözcüsü Glaz, ülkesinin, 2024-2025 dönemi BMGK daimi olmayan üyeliği için, 2007’den bu yana Doğu Avrupa bölgesinin tek adayı olduğunu belirterek, "Oylama 2023’te yapılacak. Aslında bölge grubumuzdan ülkeler, eğer bir başkası adaylığını koyduysa ona rakip olmamak için kendini aday göstermez. Bu centilmence bir yaklaşım, bu yüzden 2051 yılına kadar olan tüm adaylar belli" sözlerini kullandı.

Ayrıca Glaz açıklamasının devamında, "Belarus, seçilmesi durumunda, BMGK’da başlıca öncelik olarak, güvenin onarımı ve güvenliğin güçlendirilmesi için geniş kapsamlı uluslararası diyalogun başlatılması fikrini ilerletecek" dedi.