image

PeyamaKurd - Belçika hükümeti, Ukrayna'ya Leopard göndermeyi çok istediğini, ama tek bir tank bile tedarik edemeyeceğini açıkladı.

Avrupa'nın halini özetleyen bir gerekçe sunan Belçika hükümeti "Zamanında kullanılmaz halde oldukları gerekçesiyle tanesini 15 bin euroya sattığımız tankları geri almak için kapısını çaldığımız silah tüccarı tanesine 500 bin euro fiyat koydu" dedi.

Ukrayna savaşında Rusya'ya karşı ABD'nin baskısıyla Almanya'nın açtığı Ukrayna'ya Leopard tankı tedariki kapısından geçmek için Avrupa ülkeleri sıraya girerken, Belçika'dan 'Ukrayna'ya vereceği yeni kapsamlı yardımın tank içermeyeceği' açıklaması yapıldı.

Konuya dair Bel RTL radyosuna konuşan Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, bakanlar kuruluna sunacağı Ukrayna'ya yeni yardım planında hava savunma, tanksavar füze sistemleri ve mühimmatın bulunacağını, ama tankların yer almayacağını duyurdu.

Bunu ordu stoklarında yeterli tank olmamasıyla gerekçelendiren Bakan Dedonder, tankları satın almış şirketlerin bunları geri satmak için kendi deyimiyle 'mantıksız' fiyatlar istediğini dile getirdi.