image

PeyamaKurd - Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey ile Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko internet üzerinden görüşme sağlarken, Giffey’in karşısındaki kişinin Klitschko kılığına giren başka biri olduğu anlaşıldı.

Rusya’nın Ukrayna işgali sürüyorken, Almanya’nın Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey ile Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko arasında video konferans yoluyla toplantı yapıldı.

Yapılan bu görüşmede sahte Klitschko'nun Berlin’deki Ukraynalı mültecilerin durumunu ve onlar için yardım kampanyaları düzenlenip düzenlenmeyeceği yönünde sorular sordu. Fakat kısa süre sonra görüşmedeki adamın Klitschko olmadığı tespit edildi. Giffey olaydan hemen sonra yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki dijital ortamlarda güveni sarsma, Ukrayna ortaklarının ve müttefiklerinin itibarını sarsmak için çevrimiçi de dâhil olmak üzere tüm araçlar kullanılıyor" ifadesini kullandı.

“Derin bir sahtekârlık”

Berlin Senato Sözcüsü Lisa Frerichs yaşanan durumu, "Derin bir sahtekârlık" sözleriyle nitelendirerek, Devlet Kriminal Dairesi tarafından olayın araştırıldığını bildirdi.

Frerichs, olayın ne şekilde ortaya çıktığı konusunda ise başka detaylar verdi. Şüphe üzerine Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnyk ile temasa geçildiğini bildirerek şu sözlere yer verdi:

"Başkanın muhatabının Vitali Klitschko olmadığına dair şüpheler vardı. Görüşmenin ilerleyişi ve konunun belirlenmesi konusunda Berlin tarafında şüpheler oluştu. Muhatabın Klitschko olmadığı Ukrayna Büyükelçisi Andriy Melnyk tarafından teyit edildi."

“Yapay zeka yöntemiyle oluşturuldu”

Diğer yandan, Berlin tarafı muhatabın Klitschko'yu taklit eden biri olarak tanımlarken hem Alman medyası hem de Batı medyası ortaya yapay zeka iddialarını attı. Devlet Kriminal Dairesi'nin hala soruşturduğu olayda internet korsanlarının Klitschko'ya benzer sanal bir karakter oluşturduğu iddia edildi. Yapay zeka yöntemiyle oluşturulduğu iddia edilen karakterin kim olduğu veya kimler tarafından yapay zeka yöntemiyle oluşturulduğunun tespiti için çalışıldığı belirtildi.