image

PeyamaKurd - Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin'de düzenlenen konferansa ilişkin açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Merkel, "Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabalarına katkı sundu. Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık" ifadesini kullandı. 

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen konferans sona erdi. 

Libya konulu Merkel'in davetiyle yapılan konferans 4 saatlik görüşmelerin ardından son buldu. 

“Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık” 

Merkel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Konferans ile ilgili açıklamada bulunan Merkel, “Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabalarına katkı sundu. Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık” dedi. 

“Herkes politik sürecin gerekli olduğunu söyledi” diyen Merkel açıklamasının devamıında şunları dile getirdi, “Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Konferansın bütün tarafları çok yapıcı bir şekilde çalıştı. Herkes aslında silah ambargosuna saygı duyulmasını istiyor. Libya'nın bütün sorunlarını çözmeyeceğini biliyoruz. 5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşması için isimler verildi.”