image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'uya yönelik son saldırılarına Beyaz Saray'dan tepki geldi. Açıklamada bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik bugün düzenlediği füze saldırılarını kınadı.

Son saldırılarla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Sullivan şu sözlere yer verdi:

"ABD, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik en son düzenlediği füze saldırılarını kınıyor. Bu füzelerin Kiev'de ve ülkenin başka bölgelerinde insanların yaşadığı binalara isabet ettiği görülüyor."

Sullivan, dünya liderlerinin Bali'deki G20 Zirvesinde insan hayatına ilişkin önemli konuları görüşürken, Rusya'nın Ukrayna halkının hayatını tehlikeye attığının ve temel altyapısını vurduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Rusya'nın bu saldırıları ancak Putin'in savaşının istikrarı bozucu etkisi konusunda G20'deki endişeleri derinleştirmeye hizmet edecektir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca açıklamasında, ABD'nin her zaman Ukrayna halkının yanında olduğunu kaydeden Sullivan, ABD ve ortaklarının Ukrayna'ya hava savunma sistemleri dahil her türlü desteği sağlayacağını kaydetti.